ASTMA

Populāciju pētījumi liecina,ka apmēram trešdaļai bērnu līdz trīs gadu vecumam ir bijusi kāda sēkšanas epizode, bet bērniem līdz sešu gadu vecumam sēkšanas epizodes novērotas pat 50% gadījumu.

Saskaņā ar jaunākajām GINA (Global Initiative for Asthma) vadlīnijām astma ir iekaisīga elpceļu slimība ar ļoti dažādām klīniskajām izpausmēm, kurai raksturīgs elpceļu iekaisums un hiperreaktivitāte, kuras dēļ notiek biežas sēkšanas , klepus, elpas trūkuma epizodes, tomēr bērniem līdz piecu gadu vecumam astmas simptomi ir ļoti variabli un nespecifiski.

Kaut arī akūtas respiratoras vīrusu infekcijas ir biežākais sēkšanas izraisītājfaktors pirmsskolas vecuma bērniem, dažiem mazajiem bērniem sēkšana var būt kā atbildes reakcija uz citiem kairinātājiem: tabakas dūmiem, inhalāciju alergēniem, raudāšanu, smiešanos vai slodzi, laikapstākļu maiņu.

Klepus un sēcoši trokšņi plaušās, smaguma sajūta krūtīs un elpas trūkuma lēkmes ir raksturīgākie bronhiālās astmas simptomi. Vieglas slimības gadījumā vienīgais simptoms, kas liecina par astmu var būt sauss lēkmjveidīgs klepus.

Astma ir hronisks elpceļu iekaisums, kas provocē vairāk vai mazāk izteiktu bronhu spazmu. Ilgstošā laika periodā pastāvīgs elpceļu iekaisums var izsaukt progresējošu elpceļu funkcijas pasliktināšanos. Klepus kā simptoms nav specifisks tikai astmai. To var novērot pacientiem ar akūtu bronhītu, plaušu karsoni, hronisku obstruktīvu plaušu slimību, plaušu sastrutojumiem un pat veseliem cilvēkiem, kas smēķē. Bieži pirmais astmas uzliesmojums, īpaši pieaugušiem, saistīts ar akūtu elpceļu infekciju.

Daudzu jaunu māmiņu lielākā problēma ir regulāri klepojoši bērni. Nedēļu vai divas bērns iet uz bērnu dārzu, pēc tam mēnesi ārstē kārtējo bronhītu. Seko ārstēšanās ar antibiotikām, atklepošanas sīrupiem, pretklepus zālēm, kas saistīta ar īslaicīgu vai daļēju uzlabošanos. Nereti bērniem slimības paasinājuma laikā novēro arī sēcošus trokšņus plaušās un elpas trūkumu. Ārzemju zinātniskajā literatūrā šī problēma ieguvusi nosaukumu „sēcošie bērni”.
Klīniski bieži vien ir grūti atšķirt, kad pacientam ir akūts elpceļu iekaisums un kad jāsāk domāt par bronhiālās astmas uzliesmojumu. Šobrīd zināms, ka daudzas elpceļu vīrusu un dažas bakteriālās infekcijas pacientiem, kam ir nosliece uz astmu, izraisa slimības sākumu vai arī atkārtotus uzliesmojumus.

Bezrecepšu medikaments. Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai. Uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. Reklāmas devējs A/S Sirowa Rīga.