KLEPUS SASLIMŠANAS

Elpceļu infekcijas ar klepu ir visbiežāk sastopamās slimības bērniem un pieaugušajiem, un tas ir biežākais iemesls ārsta apmeklējumam bērnu vecumā un bezrecepšu medikamentu lietošanai Eiropā. Ilgstošs klepus  bērnam pazemina dzīves kvalitāti ( traucēts miegs, grūtības mācīties, sportot, kā arī iespējas rotaļāties) un rada lielu stresu vecākiem. Dati par slimību izplatību liecina, ka pirmsskolas vecumā 35% bērnu klepo gandrīz katru mēnesi. Tomēr klepus var būt dažādu respiratoru slimību simptoms, tāpēc ir būtiski konstatēt un ārstēt tā cēloni, jo klepus simptomātiska terapija ir mazefektīva.

Pasaulē arvien palielinās dažādu infekcijas slimību skaits. Elpceļu infekcijas ir biežākās slimības jebkurā vecumā. Cilvēki īpaši slimo ziemā, kad no tām grūti izvairīties. Slimojot atkārtoti, nereti rodas ieilgusi un hroniska slimības forma.

Klepus parasti rodas, ja attīstās kakla, rīkles gala vai plaušu audu kairinājums vai obstrukcija jeb nosprostojums. Tā organisms cenšas atbrīvoties no šā šķēršļa – tas tiek izklepots. Klepus ir biežs simptoms, kas pavada dažādas elpceļu infekcijas, astmu, iedzimtu sirdskaiti. Tas var parādīties kā blakne, lietojot atsevišķus medikamentus. Ja nav skaidrs, kāpēc radies klepus, noteikti jākonsultējas ar ārstu, lai noteiktu tā cēloni un laikus un pareizi ārstētos.

Biežākie klepus iemesli:

  • infekcijas (akūti un hroniski jebkura elpceļu posma iekaisumi);
  • alerģija;smēķēšana;
  • balsenes nosprostojums (ar svešķermeni vai tūskas dēļ);
  • sauss gaiss telpā.

Ņemot vērā, ka klepus ir organisma aizsargreakcija, kas palīdz atbrīvot no kairinošā aģenta plaušas un gaisa ceļus, tas pats par sevi nav problēma; problēma, kas jārisina, ir klepus izraisītājs.

Izšķir trīs pamata klepus veidus:

  • produktīvs klepus - atdalās gļotas un krēpas;
  • neproduktīvs klepus - parasti sauss, krēpas neatdalās;
  • reflektors klepus - bieži saistīts ar iekaisumu citur organismā, nevis plaušu audos (piemēram, auss vai kuņģa iekaisums).

Klepus ārstēšana ir atkarīga no tā veida, izraisītāja un citiem to pavadošiem simptomiem. Galvenā uzmanība jāpievērš cēloņa likvidācijai un audu kairinājuma mazināšanai.

Noteikti jāpārtrauc smēķēt - gan aktīvi (ja pacients pats ir smēķētājs), gan pasīvi (jāvairās no apkārtējiem cilvēkiem, kad tie smēķē). Smēķēšana ievaino plaušu audus un apgrūtina organisma darbu cīņā pret infekciju.

Kad klepus ir ieildzis un cilvēks zaudē ķermeņa masu, ātri nogurst un naktīs svīst, tas var būt nopietnas slimības simptoms, tāpēc jādodas pie speciālista pēc palīdzības.

Ja sāpes krūtīs parādās tikai klepojot, bet zūd miera stāvoklī vai apguļoties, kā arī ja ir zaļas, dzeltenīgas vai smirdīgas krēpas - jāizsauc ārsts.

Jebkurā gadījumā, ja klepus pastāv ilgāk par divām nedēļām, stāvokli var vērtēt kā uztraukumu vērtu.

Bezrecepšu medikaments. Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai. Uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. Reklāmas devējs A/S Sirowa Rīga.