INFORMĀCIJA PAR MEDICĪNISKO EFEJU

Apraksts


Baltijas efeja ir arāliju dzimtas krūms ar ložņājošu vai kāpelējošu, Latvijas apstākļos līdz 4-5 m garu stumbru. Lapas mūžzaļas. Veģetatīvo dzinumu lapas trīsdaivainas vai piecdaivainas. Ģeneratīvo dzinumu lapas ovālas vai rombveidīgas. Ziedi čemurveidīgās ziedkopās. Zied augustā, septembrī. Auglis - melna oga. Baltijas efeja Latvijā sastopama Piejūras ģeobotāniskajā rajonā. Baltijas efeja ir ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā I kategorijā. 

Vidusāzijas un Austrumāzijas valstīs ir sastopami 15 dažādi efeju veidi. Ārstnieciskā efeja aug arī mūsu platuma grādos un tās botāniskais nosaukums ir Hedera helix Linne.

Efeja ar savām mazajām, stingrajām saknēm vijoties augšup pa sienām, kokiem un klintīm var sasniegt pat 20m augstumu. Tāpat efeja var augt uz zemes, kur tā izplešas. Efejai patīk ēnainas vietas, tai ir vajadzīgs daudz mitruma, un tā ir zaļa visu cauru gadu.

Efejas augs var nodzīvot 200 vai 300 gadus. Ir sastopami pat 450 gadus veci eksemplāri.
Šobrīd pasaulē vecākā efeja zināma no 1550. gada.

Pielietojums

Ir pierādīts, ka augu izcelsmes preparāti ir efektīgi atkrēpošanas līdzekļi. Ekstrakts, kas iegūts no izžāvētām vijīgās efejas lapām (Hederae helicis folium) kā galvenās aktīvās vielas satur triterpenoīdos saponīnus (hederakozīdu tipa saponīnglikozīdus), kas darbojas sekretolītiski un spazmolītiski. Efejas lapu novārījums ārstēšanā lietots jau 19. gadsimtā. Efejas lapu ekstrakts mazināja vai pilnībā novērsa ar bronhītu saistītos simptomus lielākajai daļai pacientu, kā arī preparātam bija laba panesamība.  

Bezrecepšu medikaments. Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai. Uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. Reklāmas devējs A/S Sirowa Rīga.